Letovanić – selo pokraj Kupe

U subotu 24.08.2013. klapa Furešti se zaputila u Letovanić u Sisačko-moslovačku županiju, gdje smo nastupili na prvim letovanskim ribljim večerima. Događaj je to koji se uz kulturno turističku manifestaciju ”Letovanić, selo pokraj Kupe” navezuje na tradicionalnu proslavu blagdana sv. Bartola. Događaj organizira turistička zajednica općine Lekenik i župa Žažina.                                                                                                                           Osim natjecanja u starim sportovima i utrci kupskih čamaca od Starog Broda do Letovanića, Letovanci s prijateljima iz mjesta Vid kraj Metkovića pripremaju razne poslastice od slatkovodnih i morskih riba.                                                                          Nas je dočekala i ugostila obitelj Mate Brodarića, člana odbora TZ Lekenik, koji je ujak jednog našeg člana pa ga svi zovemo ujo. Mato nas je proveo kroz Letovanić pokazavši nam poznatu turopoljsku arhitekturu drvenih kuća kojima ljudi polako vraćaju stari sjaj.

U prekrasnom ozračju na letovanskoj glavnoj plaži bila je postavljena bina na vodi. Uz rijeku su gorijele vatre na kojima su se spremale riblje delicije poput šarana na rašljama, brujet od jegulja i žaba, cipol i lubin na gradele, fiš-paprikaš itd.                                            U prigodnom programu podijeljene su nagrade pobjednicima u starim sportovima, a atmosferu su pjesmom podgrijali KUD ”Poculica” iz Letovanića, pučki pjevači župe Gospe Snježne – Vid i klapa Furešti iz Zagreba. Nakon nastupa u ugodnom druženju ispunjenog pjesmom lijepo smo se proveli pod vedrim nebom. Bila nam je čast i zadovoljstvo gostovati na ovoj manifestaciji u Letovaniću, selu pokraj Kupe.

Odgovori