Nastup klape “Furešti” u sklopu ljetne manifestacije “Jel’ Gabela gdje je prije bila”

U sklopu tradicionalne četverodnevne ljetne manifestacije “Jel’ Gabela gdje je prije bila” održati će se koncert poznate šibenske klape MASLINA s prijeteljima. Koncert će se održati treće večeri manifestacije, tj. 31. srpnja 2011.god., s početkom u 21 sat usred zidina Staroga Grada u Gabeli. Uz klapu MASLINA publici u Gabeli predstaviti će se: – Mješovita klapa “SIGNUM” iz Čapljine – osnovana 2007. god. i do sada zabilježila brojne nastupe po okolnim župama i gradovima u BiH, a jedna od važnijih nastupa je svakako nastup u Austriji u Linzu, gdje je klapa izdala i svoj prvi CD s koncerta uživo. – Muška klapa “KNEZ DOMAGOJ” iz Dračeva – mlada klapa nastala u listopadu 2010.god., broji osam mladih momaka željnih pjesme, a pred njima su još brojni nastupi. – Ženska klapa “NEUM” iz Neuma – osnovana 2006.god., nastupila na mnogobrojnim susretima klapa u Hercegovini, te na festivalima duhovne glazbe u Vukovaru, Solinu, Zagrebu, pored toga organizator je Klapskih sureta u Neumu. – Muška klapa “FUREŠTI” iz Zagreba – djeluje u sklopu Udruge za očuvanje i promicanje hrvatske kulturne baštine “Marjan”, odlikuje ih posebna privrženost repertoaru tradicionalnih, ali i modernih sakralnih skladbi kojima često sudjeluje glazbenom predvođenju svetih misa diljem Hrvatske i na brojnim kulturno-umjetničkim događanjima i dobrotvornim koncertima. Organizatori manifestacije su HKUD “DRIJEVA” GABELA I MZ GABELA.Klapa Maslina jedna je od najdugotrajnijh klapa sa šibenskog područja. Njihova glazbena karijera traje već punih 20 godina. Predvođena sjajnim tenorom i solistom klape Brankom Bubicom (dobitnik nagrade grada Šibenika 2006.g.), klapa Maslina bez obzira na pomak od izvorne dalmatinske pjesme k popularnoj glazbi uspjela je zadržati mediteranski, dalmatinski stil s viskom razinom interpretacije. Surađujući s brojnim skladateljima poput Arsena Dedića, Andreja Baše, Krste Jurasa, Joška Banova, Dušana Šarca ostat će prepoznati po pjesmama Ostala si ista koja je na Splitskom festivalu dobila nagradu Toma Bebić za najbolju dalmatinsku pjesmu , Ti si mi lanterna i drugim, ali pravu pomamu za klapskim pjesmama napravili su pjesmom Da te mogu pismom zvati, autora Ivana Badurine, Frane Bilića i Andrea Baše. Interesantno je da su tu pjesmu prvi put otpjevali na Dalmatinskoj šansoni u Šibeniku 1998. g. , iste godine Croatia Records objavila je album pod istim imenom, ali pjesma postaje hitom tek nekoliko godina kasnije te postaje najizvođenijom klapskom pjesmom. Pjesma Da te mogu pismom zvati na taj način stala je uz bok svojevrsnoj himni Šibenika, Šibenskoj baladi autora Dušana Šarca u izvođenju klape Šibenik. Klapa Maslina nastupala je na brojnim festivalima i dobitnik je raznih priznanja.

Odgovori